
Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach w życiu i jest całkowicie naturalną reakcją organizmu na przeróżne bodźce. Choć chcielibyśmy go wyeliminować, jest nam w pewnej ilości niezbędny do dobrego funkcjonowania. Gdy chcemy dokonać jakiejś ważnej zmiany w życiu, stres może jednak stanowić dla nas przeszkodę. Wiedzą o tym osoby, które pragną zmienić pracę. Co zatem zrobić, by poradzić sobie z tym etapem życia i skutecznie przejść przez zmianę miejsca pracy?
Dlaczego zmiana pracy jest tak stresująca?
Silny stres towarzyszący dużym zmianom w naszym życiu łączy się najczęściej z wieloma niewiadomymi, jakie się przed nami rysują. Pójście do nowej pracy oznacza zmianę dotychczasowej rutyny, wkroczenie w nowe środowisko, przyjęcie na siebie nowych zasad i obowiązków oraz zapoznanie się z innymi ludźmi, którzy mogą nie chcieć nas zaakceptować. To, co dotychczasowe, jest dobrze znane i „bezpieczne”, a to co nowe i nieznane jawi się w naszej głowie jako niebezpieczeństwo. Choć racjonalnie potrafimy przyznać, że zmiana pracy może przyczynić się do rozwoju zawodowego i przynieść liczne korzyści, samo dokonanie zmiany nadal będzie wywoływać w nas napięcie.
Jak radzić sobie ze stresem przed zmianą pracy?
Boimy się tego, co niewiadome i trudne do przewidzenia. Aby poradzić sobie z odczuwanym niepokojem i stresem, dobrą praktyką jest zatem wyszukiwanie informacji o nowym miejscu pracy, by nie być nim całkowicie zaskoczonym. Firmy mają aktualnie rozbudowane strony internetowe, udostępniają zdjęcia swojego wnętrza i opisują najważniejsze informacje dla kandydatów. Zbieranie informacji od znajomych, którzy pracują w miejscu, które nas interesuje, również jest przydatnym działaniem. Mogą nam oni pomóc rozwiać wątpliwości i udzielić odpowiedzi na bardziej skomplikowane, nurtujące pytania, których nie moglibyśmy zadać rekruterowi czy przedstawicielowi firmy podczas rozmowy.
Pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie może także zadbanie o własny komfort, wypoczynek i przygotowanie się do zmiany. Kiedy przyjdziemy przywitać naszych nowych współpracowników, chcielibyśmy przecież odpowiednio się prezentować, być radośni, wyspani i pełni optymizmu. Sami też poczujemy się wtedy ze sobą pewniej i z uśmiechem rozpoczniemy kolejny etap w naszej karierze.
Jakie mogą być konsekwencje zmiany pracy?
Zmiana pracy może wiązać się z rozwojem własnej kariery – gdy decydujemy się na zostawienie poprzedniego stanowiska, najczęściej nie robimy tego bez powodu. Stare miejsce pracy mogło okazać się mało satysfakcjonujące i niezaspokajające naszych potrzeb w zakresie osiągnięć. Nowa praca daje szanse na rozwój, wykonywanie innych zadań, pracę z nowymi ludźmi i być źródłem inspiracji. Jeśli poprzednia praca hamowała naszą kreatywność, nie dawała nam poczucia zadowolenia i spełnienia, zmiana wydaje się być bardzo rozsądną opcją. Dążenie do odnalezienia takiej pozycji i takiej placówki, gdzie będziemy przychodzić codziennie zmotywowani i chętni do działania, to praktyka godna polecenia, jeśli zależy nam na dbaniu o własny dobrostan.