
Branża IT
Rozwój niektórych sektorów biznesu następował nawet w czasie pandemii Covid-19. Pewne kompetencje i umiejętności wzmocniły swoją pozycję na rynku. Zaledwie rok pandemii pokazał jak trudno może być na rynku pracy. Umiejętności informatyczne zawsze się obronią. Czas ten ujawnił, że praca zdalna to podstawa we współczesnych biznesach, szkołach czy szkoleniach.
Branża IT jest tym elementem rzeczywistości, który pozwala na stabilność finansową, emocjonalną i psychiczną nawet w czasie kryzysu. Łączenie ze sobą kompetencji miękkich z twardymi jest drogą do utrzymania się na rynku. Odpowiedni dobór pracowników i przydzielenia im miejsc pracy, może spowodować ogromnym wzrostem efektywności w firmie. Jak podają media to właśnie branża IT jako jedyna uzyskała wskaźnik rozwoju w czasie pandemii Covid-19. Praca zdalna i umiejętności informatyczne pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa informacji i poufności danych osobowych. Współcześnie najbardziej poszukiwane są umiejętności: obsługi systemów SAP, Programowania w Javie, analizy danych, przetwarzania w chmurze, zarządzanie projektami a nawet współpraca z AI.
Poszerzanie własnych kompetencji to podstawa do sukcesu w firmie. Zarówno umiejętności twarde jak i miękkie mogą pomóc na rynku pracy. Branża IT jest tym miejscem, które nie ucierpiało w czasie pandemii Covid-19.
Zarządzanie Internetem
Zarządzanie ma różne oblicza. Najczęściej wymieniane rodzaje zarządzania to: zasobami ludzkimi, swoim czasem, ludźmi, zespołem. W dobie wirtualizacji życia zaistniała potrzeba wykreowania jeszcze jednego modelu zarządzania. Co z dostępnym internetem dla wszystkich na całym świecie?
W sieci internetowej można spotkać się z terminem Internet Governance Forum czyli forum na temat zarządzania internetem. Sieci kablowe, rozwój sieci 5G, testy sieci 6G to główne atrakcje zarządzania internetem. ONZ zwróciło uwagę w 2021 roku na brak dostępu do internetu aż połowy świata. Dlatego tak ważne jest zarządzanie internetem jego wdrażanie, zwiększanie zasięgu i uczenie na temat bezpiecznego korzystania z jego zasobów. Internet United to hasło ONZ, które symbolizuje chęć dzielenia się zasobami wirtualnego świata z całym rzeczywistym światem. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie w internecie i ciągłym ulepszaniu zabezpieczeń sieci internet. Dlatego w edukacji tak często mówi się o budowaniu kompetencji cyfrowych.
Zarządzanie internetem to nie tylko umiejętne korzystanie z jego zasobów. To również edukowanie na temat kompetencji cyfrowych, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni czy dzielenia się swoimi przemyśleniami w globalnej przestrzeni cyfrowej. ONZ chciałoby aby cały świat miał taką możliwość.
Źródło: itwiz