
Każda z umów ma swoje plusy i minusy. Umowa o pracę i umowa zlecenie są obecnie najczęstszymi metodami przyjęć do pracy.
Wszystko o umowie o pracę
Jaka jest forma umowy o pracę?
Dla pracownika umowa o pracę jest najstabilniejszą i najbardziej korzystniejszą formą zatrudnienia. Co to oznacza? Przede wszystkim dzięki zawarciu takiej umowy możemy korzystać z pełni praw zagwarantowanych przez Kodeks Pracy. Pracownik, poprzez umowę o pracę w formie pisemnej, obliguje się do wykonywania pracy na rzecz zatrudniającego.
Jakie jest miejsce i czas wykonania umowy o pracę?
Miejsce, czas oraz rodzaj wykonywanej pracy jest precyzyjnie i jasno określony przez pracodawcę na umowie.
Umowa o pracę a staż pracy:
Umowa o pracę wlicza się do stażu pracy.
Umowa o pracę a urlopy:
Umowa o prace gwarantuje możliwość skorzystania ze wszystkich rodzajów urlopu tj. wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego w formie płatnej.
Umowa o pracę a świadectwo pracy:
Pracodawca ma obowiązek wystawienia pracownikowi świadectwa pracy i ma to czas 7 dni od rozwiązania umowy.
Umowa o pracę a składki ZUS
Umowa o pracę pełni gwarancję do pełnego oskładkowania.
Wszystko o umowie zlecenie
Jaka jest forma umowy zlecenie?
Umowa zlecenie jest uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego, który nie precyzuje jakie zapisy i szczegóły powinny znaleźć się w dokumencie, który zawierany jest pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Co więcej umowa cywilnoprawna nie musi być zawarta na piśmie.
Jakie jest miejsce i czas wykonania umowy zlecenie?
Dzięki dużej swobodzie warunków pracy zleceniobiorca może wykonać pracę w wyznaczonym przez siebie miejscu i czasie pod warunkiem, że w umowie nie zostały zawarte szczegółowe regulacje na ten temat. Zleceniobiorca ma tutaj dużą samodzielność dlatego może sam zdecydować kiedy rozpoczyna pracę i kiedy ją kończy.
Umowa zlecenie a staż pracy:
Niestety umowa cywilnoprawna nie jest wliczana do stażu pracy. Plusem jest natomiast uwzględnienie jej przy wyliczeniach emerytalnych.
Umowa zlecenie a urlopy:
Niestety umowa cywilnoprawna nie gwarantuje prawa do płatnego urlopu zarówno wypoczynkowego jak i macierzyńskiego. Mamy jednak opcje skorzystania z odpłatnej przerwy w wykonywaniu pracy. Taka gwarancja powinna być zapisana w umowie i zaakceptowana przed pracodawcę.
Umowa zlecenie a świadectwo pracy:
Po zakończeniu umowy cywilnoprawnej zleceniodawca nie ma obowiązku wystawienia zaświadczenia potwierdzającego zatrudnienie, jednak może to zrobić na prośbę pracownika.
Umowa zlecenie a składki ZUS:
Zleceniodawca opłaca tutaj składki społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz zdrowotne do ZUS.
Różnice między umową o pracę, a umową zlecenie.
Zdecydowanie największą różnicą są koszta utrzymania pracownika. Zdarza się więc, że pracodawca odchodzi od umowy o pracę na rzecz zlecenia gdyż jest to mniej kosztowne rozwiązanie. Nie mniej jednak umowa o pracę jest to najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje szereg przywilejów opisanych w Kodeksie Pracy, w tym urlopy i pewność minimalnego wynagrodzenia.