Wypłacono mi zaniżone odszkodowanie z AC… i co dalej?
Stłuczka nie jest zbyt przyjemnym wydarzeniem, aczkolwiek może się przytrafić każdemu. Konsekwencje obejmują najczęściej uszkodzenia po obu stronach, niekiedy dosyć poważne. Nierzadko samochód wymaga bardzo kosztownej naprawy i właśnie dlatego wiele osób korzysta z możliwości wykupienia AC. Czasem jednak występuje sytuacja, kiedy otrzymana kwota jest znacznie zaniżona w stosunku do oczekiwań. Co wobec tego należy zrobić?
Jakie są powody zaniżonego odszkodowania z AC?
Tego typu zdarzenie potrafi wywołać wiele negatywnych emocji, ale impulsywna reakcja jest niewskazana. Najpierw bowiem powinno się poznać powody, dla których ubezpieczyciel postąpił w określony sposób. Zaoferowana przez niego kwota jest najczęściej solidnie uzasadniona, czasami przez czynniki, jakich w ogóle nie wzięło się pod uwagę.
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy charakter stłuczki odpowiadał zakresie umowy autocasco. Istnieją rozmaite wyłączenia od odpowiedzialności, takie jak:
- szkody wyrządzone przez niedbalstwo lub umyślnie,
- bycie pod wpływem substancji odurzających w trakcie zdarzenia.
Ponadto kwota odszkodowania może zostać zmniejszona w sytuacji, kiedy złamało się przepisy kodeksu drogowego.
Ciekawą kwestię stanowi również amortyzacja części. Jej powodem jest fakt, że z biegiem lat auta zużywają się, a przez to tracą na wartości. Wiek oraz eksploatacja samochodu stanowią przedmiot zainteresowania ubezpieczycieli, jacy potrącają procent od wartości części. Im starszy pojazd, tym większe potrącenie. Z tego powodu sporo osób decyduje się na wykupienie zniesienia amortyzacji części.
Warto także zapoznać się z procesem likwidacji szkody, ponieważ zaniżenie odszkodowania może wynikać nie tylko z zaniedbań poszkodowanego, ale również ubezpieczyciela. Jest on podobny we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, ale różni się terminami zgłoszenia szkody. Ponadto każda umowa reguluje też termin wypłaty odszkodowania. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z prawa wglądu do dokumentacji, aby zyskać pewność, że ubezpieczyciel nie popełnił błędów lub zaniedbań, które mogły wpłynąć na zaniżenie wysokości przyznanego ubezpieczenia.
Jak uniknąć zaniżenia odszkodowania z AC?
Najczęściej zarzuca się ubezpieczycielom zaniżenie odszkodowania w związku z nieprawidłową wycenę za naprawienie samochodu. Szybka wypłata nawet zdecydowanie zbyt niskiej kwoty potrafi sprawić, że klient uzna sprawę za zakończoną i nie będzie zgłaszał skarg. Trzeba jednak pamiętać, iż przyjęcie rekompensaty nie wyłącza możliwości upominania się o wyższe odszkodowanie. Trzeba zwrócić uwagę, czy towarzystwo ubezpieczeniowe:
- nie zaniżyło wartości pojazdu,
- nie uwzględniło w kosztorysie naprawy najtańszych zamienników części,
- nie przyjęło zbyt niskiej stawki za naprawę,
- nie zastosowało nieuprawnionych potrąceń amortyzacyjnych.
Przy każdym podejrzeniu, że mogło dojść do zaniżenia odszkodowania, ma się prawo do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Powinno się w takiej sytuacji osobiście zlecić wycenienie szkody. Istotne jest zwłaszcza to, czy podana w kalkulacji lista napraw i części zamiennych jest adekwatna do stanu samochodu po stłuczce